Şirketler Hukuku

ankara-avukat

Şirketler Hukuku

Şirketler Hukuku Nedir?

Hukuk’un farklı dalları bulunmakla beraber ticaret ve şirketler hukuku, hukukun ticari yönünü işaret eder. Ceza hukuku, tazminat hukuku, aile hukuku gibi mevzuatlar hukukun parçalarını oluştururken ticaret ve şirketler hukuku ise ticari hükümleri oluşturan bölümdür.

Ticaret ve şirketler hukuku sıkça borçlar hukuku ile karıştırılmakla birlikte bu karmaşa 2011 yılında yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu temellerine dayandırılarak ayrışmıştır.

Ticaret ve şirketler hukuku 6 ana kolda incelenmektedir:

 1. Ticari işletme hukuku,
 2. Sigorta hukuku
 3. Taşıma hukuku,
 4. Kıymetli evrak hukuku,
 5. Deniz ticareti hukuku,
 6. Şirketler hukuku.
Şirketler Hukuku

Şirketler hukuku birçok alanı kapsamaktadır. Bunların ilki olarak kıymetli evraklar sayılabilir. Kıymetli evraklar çek, bono, poliçe olabilir.

Ticari faaliyetlerin tamamı kar amacı güdülerek yapılmaktadır. Kar etmeyi daha hızlı ve basit şekilde sağlamak için de kıymetli evraklar kullanılmaktadır. Ticari hayatın daha hızlı ve basit şekilde sürdürülmesini mümkün kılan bu evrakların düzenlenmesi, kullanılması, tedavülden kalkması gibi tüm konularını şirketler hukuku ele almaktadır.

Şirketler hukuku, ticaret hukuku altında incelenmekte olan hukukun bir parçasıdır. Şirketler hukuku 1926 yılında Türkiye’de Türk Ticaret Kanunu ile birlikte artık kanunlar arasında yerini almıştır. Şirketler hukuku 2011 yılında 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu yasalarının yürürlüğe girmesine mukabil günümüz halini almıştır.

Av. Ebru Sezgin bu kapsamda;

 • Anonim ve limited şirketlere danışmanlık hizmeti,
 • Şirket satın almaları ve şirket birleşmeleri,
 • Ticaret ve rekabet hukuku,
 • Her türlü ticari sözleşmenin düzenlenmesi,
 • Hukuki danışmanlık hizmetlerini vermektedir.

Av. Ebru Sezgin ticaret ve şirketler hukuku kaynaklı davalara hukuki danışmanlık vermekte olup en iyi ticaret ve şirketler hukuku avukatı hizmeti vaadiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bilgi Almak İstiyorum

Bu konuda yardıma ihtiyacınız var ya da danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız beni arayabilir ya da mesaj üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

  Start typing and press Enter to search